5 sposobów na zaangażowanie użytkownika w social mediach

Autor ,

Promocja w social mediach przeszła sporą transformację. Od zamieszczania w nich nudnego contentu do bombardowania klienta logo marki. Dzisiaj nie ma możliwości, aby firma chcąca zdobyć klienta w social mediach posługiwała się taką strategią. Poniżej pokazuje 5 psychologicznych sposobów na zdobycie klientów w tych właśnie kanałach.

 

1. Twórz historie angażujące uczucia

W NY times Chip i Dan Heath przedstawili badania pokazujące, że ludzie chętniej wpłacą jakąś zapomogę, jeśli historia przedstawia jednostkę, a nie populacje. Dlatego strony takie jak zbiorka.pl odnoszą dużą popularność. Ludzie dzielą się historią, czy to swoją czy swoich bliskich, a czytający chętniej niosą pomoc. Nie jest to jednak ograniczone tylko do tych aspektów internetu gdzie zbiera się pieniądze. W social mediach ogromna część promocji opiera się właśnie na emocjach. Idąc tym tropem marka powinna mówić nie tyle do ludzi co do ich emocji. Wywołać je, utrzymać, umocnić, a produkt powinien być podsumowaniem tego wszystkiego.

 

 

2. Odpowiadaj na pytania typu "Co ja będę z tego miał" 

Marka Taco bell na twitterze, jednym z głównych social mediów za oceanem zatwittowała: "jeśli ktoś zdobędzie bazę w World Series, rozdajemy darmowe crunchwrapy". Taco bell angażuje socialnie swoich użytkowników i jednocześnie pokazuje swoją szczodrość i dba o klienta. Bo kto w końcu nie chciałby darmowego meksykańskiego przysmaku?

 

 

Ale nie, nie trzeba od razu rozdawać wszystkiego za darmo. Są inne metody skutecznej promocji w social mediach. Taco bell pokazuje tylko zasadę. Zasadę która pokazuje, że urzekanie klienta powinno zaczynać się pytaniem "czego oni chcą". 

 

3. Autentyczność

Inaczej social proof. Dzisiaj opinie, zażalenia, polecenia i odradzanie produktów czy usług zajmują sekundę. Dosłownie 2 kliknięcia. Warto więc zachęcić swoich użytkowników do zostawiania takich ocen w social mediach. Gdy ktoś wybiera się do restauracji, szuka jej na zomato.pl, wcześniej gastronauci. Gdy ktoś planuje remont wchodzi na znajdzfachowca.pl. Są to samodzielne strony jednak pokazują przykład. Dobrym rozwiązaniem jest, gdy producenci pozwalają zostawić swoją opinie na własnej stronie www. Jeśli nie tam, ludzie napewno zrobią to na facebooku. I też warto im na to pozwolić. W takiej strategii na social media jest duża moc, ponieważ marka zyskuje twarz wielu zadowolonych klientów. 

 

 

4. Influencerzy 

Współpraca z influencerami w social mediach nadaje dużo wiarygodności marki. Influencerzy, jak sama nazwa wskazuje mają duży wpływ na odbiorce. Ludzie myślą, że jest on obok nich, a to buduje duże zaufanie i sympatię skierowaną do marki przez niego promowaną. Trzeba być w tym punkcie jednak dosyć rozważnym. Bo o ile influencer jest lubiany, o tyle może przestać być lubianym. I niestety, w takim przypadku ze złym skutkiem promowanej przez niego marki. Pokazuje to przykład pewdiepie, albo Marii Sharapovej, która to w social mediach reklamowała bransoletkę jednej z firm: 

 

 

 

5. Zbuduj niedostatek

Dość powszechną psychologiczną zasadą jest ta, że bardziej pragniemy tego czego nie możemy już mieć. Było tak np z coca-colą. Gdy ta zastanawiała się nad zmianą receptury, spytała swoich klientów o opinie. Z zakrytymi oczami ludzie testowali smak coca-coli przed i po zmianie receptury. 55% badanych stwierdziło, że lepszy smak ma nowa coca-cola. Jednak po paru latach zapytani ponownie powiedzieli, że woleli stary. Mimo szaleństwa, jest w tej zasadzie potencjał dla marketerów. Można przeprowadzić np. konkurs w social mediach, albo w jednym wybranym kanale social mediów. 

 

Podsumowując, angaż swoich klientów w social mediach firma powinna stawiać na pierwszym miejscu w kampaniach promocyjnych. Gdy tego nie robi, traci bardzo wiele, tym bardziej że social media są jedną z mocniejszych stron jeśli mowa o promocji. 

 ZAMÓW KONSULTACJĘ CONTENT MARKETING

KLIKNIJInfluencerzy to dzisiaj najlepszy sposób na mocne social proof, szczególnie wśród młodych osób. Nazwiska idoli, którzy wydają się tacy sami jak my, robią robotę. Napisaliśmy o tym, ale i o innych dowodach słuszności, w ostatnim wpisie na blogu. Zapraszamy: https://www.netim.pl/social-proof-jako-sposob-na-wzrost-sprzedazy/

dodany przez Michał, 24-10-2017 09:10:57


KATEGORIA: Social Media
TAGI: Social

ŚCIĄGNIJ E-BOOKA

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU