Co to jest infografika?

Autor ,

We współczesnym świecie informacja uznawana jest za najważniejsze dobro materialne, które ma posłużyć osobistemu rozwojowi, satysfakcji i sukcesowi zawodowemu. Internet – ze swoimi wszystkimi zasobami multimedialnymi otworzył przed nami wiele możliwości do dzielenia się naszą wiedzą z innymi. Ogrom informacji znajdujących się w Sieci sprawia, że ciężko nam wyselekcjonować najistotniejsze rzeczy i wyciągnąć z nich wnioski. Podane na tacy, uporządkowane informacje są więc bardzo pożądane.

Czym jest infografika?
Nie ma dokładnej definicji infografiki. Specjaliści uważają wręcz, że łatwiej powiedzieć, czym ona nie jest niż jest. Pojęcie to, szeroko rozumiane, jest umiejętnością przedstawiania danych za pomocą wizualizacji w taki sposób, by podane informacje mogły zostać szybko zrozumiane i zapamiętane. Poprawia pojmowanie problemu dzięki wykorzystaniu podstawowej umiejętności każdego człowieka - zdolności do dostrzegania wzorów w obrazach. Dave Grey, wspólnie z J. Velasco, na swoim blogu poświęconym komunikacji podaje cechy charakteryzujące infografikę.
Infografika ich zdaniem:

 

 

  • jest wizualnym wyjaśnieniem, które w łatwy sposób pomaga coś zrozumieć lub odkryć;
  • operuje przede wszystkim grafiką, ale jeśli jest to niezbędne integruje słowa z obrazem w sposób płynny i dynamiczny;
  • funkcjonuje samodzielnie i jest intuicyjna;
  • ukazuje informacje, które wcześniej były ukryte lub niewidoczne;
  • ułatwia zrozumienie prezentowanych treści;
  • jest powszechnie zrozumiała;


Infografiki towarzyszą nam od 1626 roku, kiedy to Christoph Scheiner opublikował dzieło pt. Rosa Ursina sive Sol, omawiające obieg słońca na ziemi. Infografika znalazla się w niej w formie ilustracji, demonstrującej wzór poruszania się słońca nad horyzontem. Obecnie jesteśmy zewsząd otoczeni infografikami, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jedną z nich większość zna na pamięć - jest to graficzne przedstwienie prognozy pogody w telewizji. Kiedy pogodynka na mapie Polski pokazuje temperatury, niże, wyże i prawdopodobieństwa opadów w określonych rejonach kraju, nasz wzrok automatycznie identyfikuje miejsca na mapie z nazwami miast i województw, szukając istotnych informacji. W tym przypadku będzie to odpowiedź na pytanie "Jaka będzie jutro pogoda w moim mieście?"

Trzy podstawowe elementy infografiki
Dobra infografika to splot różnorodnych informacji połączonych w logiczny i przejrzysty sposób, by ułatwić zrozumienie danych. Połączenie 3 podstawowych elementów infografiki - wizualizacji, treści i danych - jest sztuką niełatwą. Wizualizacja tworzy w głowie odbiorców schemat, który automatycznie jest odczytywany przez mózg. Mają na to wpływ kształty i kolory treści oraz umiejscowienie ich na grafice. Dane to statystyki, które uwiarygodniają treści i stanowią podstawę do wyciągania z infografiki wniosków, o które chodziło autorowi. To właśnie wnioski stanowią treść opisową infografiki, pokazującą jej celowość.Media społecznościowe a infografiki
To w jakim stopniu media społecznościowe maja wpływ na przekazywanie informacji, wie chyba każdy, kto posiada konto na facebooku. Infografiki cieszą się dużą popularnością na portalach społecznościowych, bo w szybki i zrozumiały sposób tłumaczą zagadnienia. Ciekawa infografika, nie tylko pod względem tematycznym, ale i rozwiązaniem graficznym, jest gwarancją osiągnięcia statusu virala, co powoduje reklamowy efekt kuli śniegowej, przyczyniając się do wzrostu ruchu w witrynie.
Poprzez media społecznościowe infografiki bardzo często docierają do prasy, która je przedrukowuje oraz umieszcza na swoich stronach w Sieci, podając przy tym źródło. Oznacza to więcej wartościowych linków przychodzących i wyższą pozycję w wyszukiwarce. Infografika jest doskonałym źródłem spontanicznej reklamy w Internecie.

Infografika żyje!
Infografika to jeden z najcenniejszych elementów, jakie można stworzyć. Bardzo długo żyje w Sieci, jest przesyłana i cytowana. Dzięki niej informacje o jej twórcach i witrynie internetowej rozchodzą się wielokrotnie. Tym samym świetnie poprawia postrzeganie firmy i buduje jej wizerunek jako profesjonalisty na rynku.ZAMÓW KONSULTACJĘ CONTENT MARKETING

KLIKNIJPolecam wpis - http://chcenawczoraj.pl/post/5-zasad-jak-zrobic-ciekawa-infografike ciekawe, świeże spojrzenie na infografikę :)

dodany przez Kasia, 24-03-2017 15:00:29


KATEGORIA: Content Marketing
TAGI: infografika

ŚCIĄGNIJ E-BOOKA

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU